DOLAR 32,2061 0.09%
EURO 35,0259 0.02%
ALTIN 2.506,040,13
BITCOIN 2261291-0,03%
İstanbul
23°

AÇIK

03:45

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bebekler neden ağlar?

Bebekler neden ağlar?

Bebek bir ailenin en çok beklediği, en kıymet verdiği varlıktır. Ancak ailelerin özelikle yeni doğan bebeklerinin sürekli ağlaması en büyük sorunlarındandır. Özellikle ilk çocuk sahipleri, bebeğin neden ağladığını anlaması zor olabilir. Peki bebekler neden ağlar?

ABONE OL
21 Kasım 2022 13:44
Bebekler neden ağlar?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bebeğin ağlaması, genellikle anne babaları endişelendiriyor ve aileye yeni katılan bireyi henüz tanımayan ebeveynler, ağlama sesi ile gerginleşerek münakaşa bile yaşayabiliyor. Burada bebeğin niçin ağladığının keşfedilmesi ve onun uygun bir şekilde yatıştırılması büyük önem taşıyor.
AĞLAMA SESİ İLE GELEN MUCİZE…
Bebekler dünyaya ağlayarak gelir. Doğumdan önce bebeğin akciğerlerinin görevini, grup kordonu kanalıyla anne üstlenir. Bebeğin doğduktan sonra göbek bağlarıyla olan bağlantısı kesilir. Bu vakadan sonrasında bebeğin kapalı olan akciğerleri açılmaya başlar. Bu ağrılı bir süreçtir. Yeni dünyaya gelen bebeğin ilk solunum hareketiyle ağlamasının sebebi aslında çocuğun akciğerlerinin açılmasına bağlı duyduğu ağrıdır. Doğum anının akabinde pediatri uzmanları bebeklerin ilk muayenesini yapmış olduktan sonra, onları annelerinin göğsüne koyar ve ağlama kesilir. Bebekler doğum daha sonra bir çok nedene bağlı olarak ağlayabilir. Anne baba bebeklerini tanıdıkça bu sebepleri keşfedecektir. Bebek ve anne arasındaki bağ kuvvetlendikçe hangi tür ağlamanın ne anlama geldiği de anlaşılır hale gelecektir.
BEBEKLERİN AĞLAMA SEBEPLERİ ŞÖYLE SIRALANABİLİR:
Acıkınca ağlayabilir: Özellikle yenidoğan döneminde bebekler her istediğinde emzirilmelidir. Beslenme sürecinin üzerinden 3 saat geçmişse, bebek uyandırılmalı ve süt verilmelidir. Anne ve bebek arasındaki en etkili iletişim emzirme kanalıyla olur. Doğrusu bebekler açlıklarını ağlayarak anlatır. Özellikle bebek, ilk aylarında midesi ufak olduğu ve sindirimi hızlı gerçekleştiği için çabuk acıkır. Çabuk acıktığı için de bunu ağlayarak belli eder.
Ev sıcak gelebilir: Bebeklerin ufak olduğundan çabuk üşüyecekleri düşünülmektedir. Bunun için yaz günlerinde camlar kapalı tutulur, kış günlerinde evin sıcaklığı artırılır. Bu küçük bebekleri rahatsız edebilir; bu da onların ağlamasına sebep olabilir. Ortamın ısısının 21 ile 24 derecede tutulması bebeklerin sıcaktan sıkılmaması için uygundur.
Giysilerinden sıkılabilir: Bebeklerin anne karnından çıktıktan sonra üşüyecekleri fikrinden yola çıkarak bir çok aile onları kalınca ve sıkı giydirmek ister. Oysa kendi kıyafetinizden bir kat fazla giydirilmeleri yeterlidir. Çünkü kalın ve fazla giydirilen bebekler sıcakladıkları için rahatsız olup ağlayabilirler. Vakitında doğmuş bebeklerde ilk 10 gün, erken gelen bebeklerde ilk 15 gün başlık takılması yeterlidir. Bunun yanında ilk bir ay süresince farklı olarak eldiven takılması uygundur. İlk bir aydan sonra eldiven kullanmaya gerek yoktur çünkü bebekler ellerine bakıp; ten teması kurmak isteyecektir.
Havasız ortam ağlatabilir: Soğuk dönemlerde evlerde kalorifer yanmaya adım atar. Ortamın havası buna bağlı olarak azalır ve kurur. Bu nedenle havasız ortamlarda bebekler rahatsız olabilir. Oysa bebekler sık sık dışarı çıkarılmalı; ev ortamı sık sık havalandırılmalıdır.
Burunları tıkanabilir: Yetişkinler ağızdan ve burundan nefes alabilmektedir. Fakat bebekler ağızdan nefes almayı bilmemektedir. Eğer bebeğin burnu tıkanırsa, ağızdan nefes almayı bilmediği için ağlama meydana gelebilir. Özellikle kalorifer yanan evlerde ortam kuruduğu için bebeklerin mukozası da kuruyup şişer. Buna bağlı olarak burun tıkanıklığı sürekli hale gelir. Pediatri uzmanının önereceği serum fizyolojikle bebeğin burnu temizlenmelidir. Bu sayede ağlamanın da önüne geçilebilir.
Gaz rahatsız eder: Bebekler 2 veya 3’üncü haftada gaz sancısı yaşayabilir. Bu süreç ikinci aylarına kadar tırmanır ve sonrasında yavaş yavaş kaybolur. Bunun sebebi bebeklerin bağırsaklarının yeni düzene alışıyor olmasıdır. Gaz sancısı için olağanüstü bir ilaç yoktur. Bu geçici bir süreçtir. Bebeğin bağırsakları olgunlaştıkça, sağa-sola hareket etmeye başladıkça gaz konusu da çözülecektir. Kolik denilen ağır gaz tablolarında pediatri uzmanının önereceği masajlar,bazı gaz ilaçları, bolca ten teması, rahatlatıcı müzikler eşliğinde ağlamalar hafifletilebilir.
Besin alerjileri: Gazla karıştırılabilecek ama son zamanlarda popüler olan bir konu da gıda alerjileridir. Annelerin emzirme sürecinde yediği bazı gıdalar ya da anne sütü yetersizliğinde kullanılan bazı mamalar bebeklerde gıda alerjisi tablosuna niçin olabilir. Gıda alerjilerinde tek emare ağlama değil fakat buna birlikte rol alan bebeğin vücudunda egzama döküntüleri, ciddi kusmalar, popolarının kenarında ciddi pişikler, kanlı-mukuslu kakaları var ise alerjiyi düşündürebilir. Bir pediatri uzmanından yardım alınarak, annenin kendi beslenmesini de düzenlemesiyle besin alerjilerine bağlı ağlama sorunları da çözülebilir.
İdrar yolu enfeksiyonları: gene unutulmaması gereken bir tablo da özellikle kız çocuklarında idrar yolu enfeksiyonlarıdır. “Bebek ağlamasıdır” deyip çok sayıda idrar yolu enfeksiyonları atlanabilir. Burada da birlikte rol alan ateş, kusma, emmede azalma, tartıda düşüş gibi kriterler vardır. Pediatri uzmanına danışılması gereken bir durumdur. Ayrıca bazı bebekler kum dökebilir. Buna da annelerin aldığı bazı vitaminler, bebeğe verilen bazı vitaminler ya da metabolik problemler kuma sebep olabilir. Kum dökerken bebekler de ağrı çektiği için ağlar.
Kabızlık: Anne sütüyle beslenen bebekler günde 6-8 kez kaka yapabilir, kimi zaman de bir hafta süresince kaka yapmayabilirler. Bebekler mutluysa sorun yoktur sadece tam tersi huzursuzluk, ağlama, karında şişlik benzer biçimde bir konum var ise uzmana danışmak gerekmektedir. Ayrıca bazı bebekler kabız olduklarında makatlarında çatlak meydana gelebilir. Bu durumda da bebekler ağlayabilir.
Kulak enfeksiyonları: Kulaktaki enfeksiyonlar, kulakta sıvı birikmesi de ağlamaya sebep olabilir. Çok ciddi burun tıkanıklıkları kulaklara vurabilir. Bebekler ağlarken kulaklarına dokunabilir veya onları çekebilir. Bu nedenle bir uzmana gidilmesi gerekmektedir.
Diş çıkarma dönemleri: Bazı bebekler diş çıkarma periyodunu sorunsuz geçirir ancak bazıları hem ağlar hem de farklı rahatsızlıklarla bu döneme girer. Diş çıkarma sürecinde ağlama, huzursuzluk, kusma, ishal, ağız çevreında döküntüler meydana gelebilir. Diş çıkarma döneminde pediatri uzmanları tarafınca bir takım bitkisel jeller verilebilmektedir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.