DOLAR 31,0344 0.09%
EURO 33,7949 0.56%
ALTIN 2.026,020,40
BITCOIN 16082470,66%
İstanbul

AÇIK

13:23

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Diyabet nedir? Diyabet hastalığının tedavisi nedir? Diyabet neden oluşur?

Diyabet nedir? Diyabet hastalığının tedavisi nedir? Diyabet neden oluşur?

ABONE OL
22 Kasım 2022 19:35
Diyabet nedir? Diyabet hastalığının tedavisi nedir? Diyabet neden oluşur?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Diyabet Derneği’nin Başkanı Prof. Dr. Rıfat Emral, ‘7-14 Kasım Diyabet Haftası’ kapsamında hürriyet Ankara’ya önemli açıklamalarda bulundu. Dünyada ve Türkiye’de diyabet görülme sıklığının arttığını ifade eden Prof. Dr. Emral, diyabeti önlemenin en etkili yolunun ‘sağlıklı yaşam’ olduğunu söylemiş oldu. Peki, Diyabet hastalığının tedavisi var mı? Dünya diyabett ile savaşım günü ne zaman? Detaylar haberimizde …
Diyabet, ülkemizde görülme sıklığı giderek artan, ciddi organ kayıplarına yol açan ve yaşam kalitesini negatif yönde etkileyebilen kronik bir hastalıktır. Diyabetli bireylerin yaşam kalitelerinin arttırılması, beslenme, egzersiz, tıbbi tedavi ve tahsilden oluşan dört temel faktörde mümkün olmaktadır.Diyabet hastalığını önlemek, onu denetim altına almanın ilk adımıdır. Ülkemizde önemli oranda hastalık yükü oluşturan bulaşıcı olmayan hastalıklar arasında diyabet ve komplikasyonları önemli bir yer tutmakta olup; müdahale edilmezse değişen yaşam tarzları sebebiyle bu yükün yakın gelecekte hızla artması beklenmektedir.
DİYABET HASTALIĞI’NIN TEDEVİSİ VAR MI?
Diyabet kronik bir hastalıktır ve kati bir tedavisi yoktur. Hastalığın tedavisi, hastalığın olumsuz etkilerini önleyebilmek ve hastanın yaşam kalitesinin düşmesini engellemek içindir. Kan şekeri seviyesinin normal sınırlarda tutulabilmesi, hastalığın etkilerinin en aza indirgenilmesi için önemlidir.Hastanın diyabet hakkında informasyon edinmesinin, kendi kan şekerini kontrol etmesinin, doğru beslenmenin ve kafi egzersizin uzun solukta ortaya çıkan komplikasyon riskinin azaltılması için önemi büyüktür. Bu tarz şeylerin yanı sıra diyabetten kaynaklanan yüksek kardiyovasküler hastalık riskini azaltmak için sigara kullanılmaması ve gerilim ile kolesterol seviyelerinin kontrol altında tutulması zorunludur.
Tip 2 diyabet için antidiyabetik ilaç kullanımı ile Tip 1 diyabet için insülin tedavisi şeker hastalığının ilaçla kontrol altına alınması için kullanılan yöntemlerdir.Obezitesi bulunan şeker hastalarına uygulanan gastrik bypass ameliyatı sonucunda kan şekeri seviyeleri %80 ile %100 oranında normale döndürülebileceği görülmüş olsa da yaygın olarak başvurulan bir çözüm değildir
ÇOCUKLARDA DİYABETİN NEDENLERİ NELERDİR?
Çocuklarda görülen şeker hastalığına neyin sebep olduğu tam olarak bilinmiyor. Ailede diyabet hastası olan bireyler var ise bile, çocuklar diyabete yatkın olabilir. Fakat bu genetik miras her çocukta diyabete yol açmaz.Pankreasın, insülin üretmeye yardımcı olan hücrelerinde bağışıklık sisteminden kaynaklanan sorunların meydana gelmesiyle oluşan tahribat sebebiyle tip 1 diyabet ortaya çıkabiliyor.Tip 2 diyabet ise daha ziyade buluğluk çağında görülmesine rağmen nadiren çocuklarda da ortaya çıkabiliyor. Tip 2 diyabete yatkınlığı olan çocuklarda özellikle aşırı kiloluluk (aşırı kiloluluk) ve yetersiz fizyolojik aktivite diyabet hastalığının ortaya çıkmasına neden olabiliyor.
Çocuklarda Diyabetin belirtileri İnsülin hormonunun dahil olduğu süreçlerdeki bozulmadan meydana gelen diyabet, çocuklarda bir takım emarelerle ortaya çıkıyor. Bunlardan bazıları:İdrar miktarındaki artış, yatak ıslatmaAşırı oranda susama ve su tüketimiAğız kurumasıAşırı açlık hissiYorgunlukKilo kaybıSinirlilik hali ve depresyonBunlarla beraber, tedavi edilmeyen yada tedavisi aksayan diyabetli çocuklarda diyabetik ketoasidoz adında olan, kan şekerinin aşırı yükselmesinden meydana gelen bir tablonun yaratacağı bulgulara da rastlamak mümkün:Bilinç görenıklığı veya kaybıDerin ve hızlı nefes almaCilt kuruluğuKarın ağrısıKusmaNefeste meyve veya aseton kokusuDiyabetik ketoasidoz tablosu belirtilerinin ortaya çıkması halinde bir sağlık müesseseuna başvurulmalıdır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.