DOLAR 32,2061 0.09%
EURO 35,0259 0.02%
ALTIN 2.506,040,13
BITCOIN 2261291-0,03%
İstanbul
23°

AÇIK

03:45

İMSAK'A KALAN SÜRE

Düzce depremi sonrası uzmanlardan uyarı: 10 gün sürebilir

Düzce depremi sonrası uzmanlardan uyarı: 10 gün sürebilir

Düzce depremi sonrası uzmanlardan uyarı: 10 gün sürebilir - Düzce'nin Gölyaka ilçesinde meydana gelen 5,9 büyüklüğünde deprem İstanbul, Bolu, Sakarya, Ankara, Kocaeli, Kütahya, Bilecik, Bursa, ve İzmir'e kadar geniş bir alanda hissedildi. Düzce depreminin ardından akıllara depremin büyük İstanbul depremini tetikleyip tetiklemeyeceği sorusu geldi. Deprem uzmanları, Düzce'de meydana gelen deprem sonrası uyardı.

ABONE OL
23 Kasım 2022 10:18
Düzce depremi sonrası uzmanlardan uyarı: 10 gün sürebilir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Saat 04.08’de merkez üssü Düzce’nin Gölyaka ilçesi olan 5,9 büyüklüğündeki zelzele, paniğe niçin oldu. Düzce Valisi Cevdet Atay, Gölyaka merkezli depreme ilişkin henüz kendilerine ulaşan net bir informasyon olmadığını belirterek, ekiplerin sahada çalışmalara başladığını söyledi. Depremin ardından deprem uzmanları art arda açıklamalarda bulunmuş oldu.
BÜYÜK BİR Depremi TETİKLER Mİ?
İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ziyadin Çakır, Düzce’deki depremin beklenen büyük bir İstanbul depremini tetiklemeyeceğini belirterek “İstanbul depremini tetikleseydi depremden sonrasında derhal etkilerdir. Yaşanan deprem yeri uzak mesafede” ifadesini kullandı.Çakır depremle ilgili açıklamalarını şöyle sürdürdü:* Karadeniz çıkışında kırılmayan bir parça vardı. Büyük bir olasılıkla bu pay parçası kırıldı. Ancak şu ana kadar can kaybının bildirilmemiş olması sevindirici. Bu bölge zelzele açısından son derece kötü bir yer. Derin bir dolgu sahası burası, doğal dolgu alanı, düz bir alan.* Gölyaka ve civarı köylerde yıkım olma olasılığı yüksek. Artçılar da olacaktır fakat daha büyük bir deprem olacağını düşünmüyorum. Vatandaşlarımızdan hasarlı binalarda bulunmamasını öneririm. Artçılar binaların çökmesine niçin olabilir.* Düzce ve yöreındaki köylerde zemin artırımı olduğundan hasar olacağını düşünüyorum. Umarım can kaybı olmaz. Hem bina yapılarını hem bölgenin zemini biliyoruz. Kaya zeminlerde binalara bir şey olmuyor, organik dolgu kısaca çakıl, kumla kaplı dere kenarları bu şekilde dolgu olduğu için burada 6’lık zelzele, 7 gibi hissediliyor. Bu yüzden daha büyük bir hasar veriyor.“minimum 1 HAFTA 10 GÜN SÜREBİLİR”Düzce’de meydana gelen 5,9 şiddetindeki depremden sonra çok sayıda artçı depremlerin meydana geleceğini belirten Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şükrü Ersoy şu ifadeleri kullandı:* Bu minimum 1 hafta 10 gün sürebilir. Buna hazır olmak gerekiyor. Sezmek ve yıkım aynı şey değil. Şimdiye kadar olumsuz bir Haber yok. Bundan sonra da olmazsa bunu böyle atlatmış olabiliriz. Bu zelzele gerçeğinden kurtulmamız anlamını taşımıyor. Bu beklenen İstanbul zelzele öncüsü değil. Biz Marmara’da 7 büyüklüğünde bir zelzele bekliyoruz. Daha doğuda.
“İLK kez GÖRDÜĞÜM BİR vaka”yerbilim Mühendisi Şerif Barış ise depreme ilişkin şu açıklamalarda bulundu:* Sürpriz bir şey çünkü hiç beklemediğimiz bir yerdi. 5.9-6 büyüklüğü oldukça doğal olarak sarsıcı. Şehir içi ve kasabalarda bir hasar olacağını sanmıyorum, köylerde hasar olabilir. Oradaki depremde fay hatlarının gerilimi boşaltmış olması lazım. İki büyük zelzele sonrası böyle orta büyüklükte bir zelzele olması hakikaten ilk defa görmüş olduğum bir olay. Türkiye Alp-deprem kuşağında, dolayısıyla hepimiz her vakit zelzele olacakmış gibi davranmak zorundayız ve hazır olmak zorundayız. Muhtemelen sığ depremlerdendi.
“BÖLGEDE BÜYÜK BİR zelzele BEKLENTİMİZ YOK”İTÜ Öğretim Üyesi Okan Tüysüz, depreme ilişkin şöyle konuştu:* 17 Ağustos ve 12 Kasım’da iki büyük zelzele yaşadık. Özellikle 17 Ağustos, Karadere fayı dediğimiz Gölyaka yöreına kadar gelmiş ve oradan itibaran Marmara’ya kadar kırmıştı. Doğusunda ve batısında iki deprem olacağı beklentisi vardı.* Bugün olan 5.9’luk deprem, 17 Ağustos’ta kırılan fayın ucunda meydana gelen bir deprem. Oldukca sığ bir zelzele. Doğal olarak sığ olması, depremin yüzdeyde şiddetli hissedilmesini sağlayan faktör. 6 yıkıcı bir depremdir. Zeminin iyi olmadığını dikkate almış olduğumızda bölgede hasar beklentisi vardır. Çok şükür, can kaybı ve önemli bir hasardan bahsedilmiyor.* Sürpriz sayılabilir bir deprem. Bu büyüklükte bir depremin olmayacağı öngörülüyordu. 17 Ağustos’taki depremin en doğu ucunda kalan kısım kırılmış oldu.* Bu tetiklenmiş bir zelzele olarak varsayılabilir. Bölgede daha büyük bir zelzele beklentimiz yok. 6 büyük bir deprem. Hatırlayacak olursanız, Düzce deprem olduğu süre İstanbul çok sallanmıştı. Sığ olması, yerin kötü olması ve depremin büyüklüğü dikkate alındığında biroldukça ilde hissedilmesi muhtemeldir.“BU TOPRAKLARA BİNALAR YAPIYORUZ”Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemalettin Şahin, depreme ilişkin şu ifadeleri kullandı:* 5.9’luk bir zelzele büyük bir zelzele değil. Binaları yıkmaz. Eğer 5.9’da binalarımız yıkılıyorsa asıl sormamız gereken bu. Geçtiğimiz günlerde AFAD bir tatbikat yaptı. Bunlar çok önemli. Bu benzer biçimde durumlarda çoğu zaman yaralanmalar, eşya düşmesi, kaçarken, yüksekten atlarken gibi durumlarda oluyor.* Düzce Ovası dediğimiz bölge alüvyal topraktan oluşuyor. Hepimiz de bu topraklara binalar yapıyoruz. Yumuşak toprakta oturuyoruz. Bizim bu coğrafya depremlerle yaşamaya alışmamız lazım. Önemli olan önlemli olmak, sağlam binalar yapmak. Yoksa bu büyüklükte depremlerde bina yıkımı olmaz. İlginizi Çekebilir Düzce’de 5,9 şiddetinde deprem! İstanbul dahil birçok ilde hissedildi Ankara Bilecik Bolu Bursa zelzele Düzce Haber İçişleri Bakanı istanbul izmir yerbilim Kocaeli Kütahya Sakarya Türkiye

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.