DOLAR 32,8691 0.05%
EURO 35,6875 -0.01%
ALTIN 2.548,000,13
BITCOIN 2184035-0,61%
İstanbul
30°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:13

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Hıdırellez ne zaman? Hıdırellez dilek dileme nasıl yapılır?

Hıdırellez ne zaman? Hıdırellez dilek dileme nasıl yapılır?

Hıdırellez baharın gelişiyle birlikte doğanın canlanmasını, üretkenliğin ve yaşamın devamlılığını simgeliyor. Hıdırellez 5 Mayıs Cuma akşamı başlayarak, 6 Mayıs Cumartesi günü ikindi ezanına kadar devam ediyor, Hıdırellez duası ve gül ağacı altına dilek dileme ritüelleri gerçekleştiriliyor.

ABONE OL
5 Mayıs 2023 13:49
Hıdırellez ne zaman? Hıdırellez dilek dileme nasıl yapılır?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hıdrellez gecesi Hızır’ın uğradığı bölgelere ve dokunduğu şeylere feyiz ve bolluk getireceğine inanılıyor. Her sene coşkuyla, eğlence ile kutlanan Hıdırellez Türk dünyasında kutlanan mevsimlik bayramlar içinde yer alıyor. Hıdırellez gelenekleri arasında en malum ise gül ağacı altına dilek dilemek.

HIDIRELLEZ NE ZAMAN?

Adım adım yaklaşan Hıdırellez Türk dünyasında kutlanan mevsimlik bayramlardan biridir. Hızır ve İlyas’ın yeryüzünde buluştukları gün olduğu sayılarak kutlanmaktadır.Hıdırellez, 2023 senesinde 5 Mayıs Cuma akşamı başlamış olacak, 6 mayıs Cumartesi ikindi ezanında bitecek.

HIDIRELLEZ DUASI NASIL YAPILIR?

Bin bir adım bir adım /tanrı bir adım adım / Kerim kerem tanrı /Başımda bir duman var yardım eyle ya Allah / La ilaha illallah muhammeden Resulullah yetiş imdadıma hızır ile tanrı birsin sen kulla mişersin bizler benzer biçimde kulların yardımcısı sensin hızır deryada erdim murada amin.

HIDIRELLEZ DİLEĞİ NASIL DİLENİR?

Hıdrellez gecesi ise Hızır’ın uğradığı bölgelere ve dokunduğu şeylere feyiz ve bolluk vereceği inancıyla çeşitli uygulamalar yapılır. Yiyecek kaplarının, ambarların ve para keselerinin ağızları açık bırakılır. Ev, bağ-bahçe, otomobil isteyen kimseler, Hıdrellez gecesi gül ağacının altına istediklerinin ufak bir modelini yaparlarsa Hızır’ın kendilerine yardım edeceğine inanırlar. Hem de dileklerini kırmızı kurdeleye bağlayıp gül ağacına asarlar. Bir yıl süresince dileklerinin yerine gelmesini beklerler. Bazı kimseler de ateş yakıp, dilek dilerler. Ondan sonrasında yaktıkları ateşin üstünden atlarlar. Hıdrellezde baht açma törenleri de çok yaygın olarak uygulanan geleneklerimizdendir. Bu törene İstanbul ve çevresinde “baht açma”, Denizli ve çevresinde “bahtiyar”, Yörük ve Türkmenlerde “mantıfar”, Balıkesir ve çevresinde “dağara yüzük atma”, Edirne ve çevresinde “niyet çıkarma”, Erzurum’da “mani çekme” adı verilir.

HIDIRELLEZ NASIL KUTLANIR?

Hıdrellez kutlamaları genel olarak yeşillik, ağaçlık alanlarda, su kenarlarında, bir türbe veya yatırın yanında yapılmaktadır. Bu şeklinde yerlere bundan dolayı Hıdırlık denildiği de olur. Hıdrellez zamanı baharın taze bitkilerini ve taze kuzu eti veya kuzu ciğeri yeme adeti vardır. Baharın ilk kuzusu yenildiği vakit sıhhat ve şifa bulunacağına inanılır. Bugünde kırlardan çiçek yada ot toplayıp onları kaynattıktan sonra suyu içilirse tüm hastalıklara iyi geleceğine, bu su ile kırk gün yıkanılırsa gençleşip güzelleşileceğine inanılır. Hıdrellez gecesi ise Hızır’ın uğradığı bölgelere ve dokunduğu şeylere feyiz ve bereket vereceği inancıyla çeşitli uygulamalar yapılır. Yiyecek kaplarının, ambarların ve para keselerinin ağızları açık bırakılır. Ev, bağ-bahçe, araba isteyen kimseler, Hıdrellez gecesi gül ağacının altına istediklerinin ufak bir modelini yaparlarsa Hızır’ın kendilerine yardım edeceğine inanırlar. Bununla birlikte dileklerini kırmızı kurdeleye bağlayıp gül ağacına asarlar. Bir yıl süresince dileklerinin yerine gelmesini beklerler. Bazı kimseler de ateş yakıp, dilek dilerler. Ondan sonrasında yaktıkları ateşin üstünden atlarlar. Hıdrellezde baht açma törenleri de fazlaca yaygın olarak uygulanan geleneklerimizdendir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.