DOLAR 31,0346 0.09%
EURO 33,8367 0.72%
ALTIN 2.029,120,56
BITCOIN 16075360,50%
İstanbul

AÇIK

13:23

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

KYK burs başvurusu nasıl yapılır? KYK burs başvurusunu kimler yapabilir?

KYK burs başvurusu nasıl yapılır? KYK burs başvurusunu kimler yapabilir?

Her yıl milyonlarca öğrenci KYK burs ve kredi başvurusu yapıyor. Doğal olarak öğrenciler bazı şeyleri merak ediyor. Peki KYK burs başvurusu nasıl yapılır? KYK burs başvurusunu kimler yapabilir? KYK bursu ne kadar? Tüm merak edilenler haberimizde...

ABONE OL
20 Kasım 2022 21:09
KYK burs başvurusu nasıl yapılır? KYK burs başvurusunu kimler yapabilir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

KYK burs başvurusu ve öğrenim kredisi başvurusu ile maddi destek almak isteyen öğrenciler işlemlerine başladı. KYK burs başvurusu, e Devlet üzerinden gerçekleştiriliyor ve müracaat 17 Kasım tarihinde sonra erecek. KYK burs başvurusu ve kredi başvurusu sırasında öğrencilerin beyan ettiği ekonomik, sosyal ve başarı durumuna ilişkin bilgiler, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından kamu kurumları aracılığıyla teyit edilecek.
KYK BURS VE KREDİSİ BAŞVURU EKRANI KYK KREDİ VE BURS BAŞVURUSU NE ZAMAN YAPILACAK?
Bakan Kasapoğlu, Twitter’daki hesabından yaptığı açıklamada, “Öğrenci arkadaşlarım, GSB Burs ve Öğrenim Kredisi başvuruları başladı. 17 Kasım Perşembe günü saat 23.59’a kadar başvurularınızı ‘http://turkiye.Gov.Tr’den yapabilirsiniz” dedi. Kasapoğlu, yaptığı yazılı açıklamada ise Türkiye’nin toplumsal hukuk devleti olma misyonunu burs ve kredilerde de en güçlü şekilde gösterdiğini kaydetti. Finansal altyapı, faydalanan öğrenci sayısı ve sürdürülebilirlik bakımından dünyada eşi benzeri olmayan burs ve öğrenim kredisi olanağını gençlerin hizmetine sunduklarını kaydeden Bakan Kasapoğlu, şöyle devam etti:“2004’ten bu yana 5,9 milyon gencimize 24 milyar 327 milyon lira burs, 2002’den bu yana 16,5 milyon gencimize 62 milyar 260 milyon lira kredi ödemesi gerçekleştirdik. 21 senede burs ve kredilerden faydalanan birey sayısını 9 kat, ödenen tutarı ise 19 kat artırdık. 2002’de 45 lira olan burs rakamı, bugün lisansta 850, yüksek lisansta 1700 ve doktorada 2 bin 550 lira seviyesindedir. Yalnız 2022’de, 506 bin 61 üniversite öğrencimize burs, 913 bin 887 üniversite öğrencimize ise öğrenim desteği kredisi sağlamış olduk. Ek olarak öğrenim kredilerinde devrim niteliğinde bir adım atarak kredi geri ödemelerinde hesaplanan enflasyon meblağını ortadan kaldırdık. şu demek oluyor ki bundan bu şekilde gençlerimiz, üniversite eğitimleri boyunca kullandıkları kredi tutarı kadar meblağı, bir tek ana parayı geri ödeyerek borçlarını kapatabilecek. Herhangi bir enflasyon farkı, ÜFE, TÜFE farkı gibi bir ödeme yapmayacaklar. 21 senede yapılan sessiz devrimlerle gençleri Türkiye Yüzyılı’nın ana erkek oyuncu meydana getirecek yolun patikalarını meydana getirdik. Bu süreci ilmek ilmek işledik.
KİMLER KYK BURS BAŞVURUSUNDA BULUNABİLİR?
Burs/kredi başvuruları e-Devlet’te yer edinen Yükseköğretim enformasyon Sistemi’ne (YÖKSİS) kayıtlı öğrenim bilgilerine bakılırsa alınacağı için öğrencilerin YÖKSİS’teki öğrenim bilgilerinin doğru ve eksiksiz olması gerekiyor. Öğrencilerin müracaat esnasında herhangi bir sorun yaşamaması için öncelikle e-Devlet’e girerek okul/bölüm bilgilerini denetim etmeleri, bilgilerinde hata olan öğrencilerin üniversitenin öğrenci işleriyle görüşerek durumlarını YÖKSİS üzerinden güncellemeleri gerekiyor. Hatalı veya eksik öğrenim bilgisiyle burs/kredi başvurusu meydana getiren öğrencilerin başvuruları geçersiz sayılacak.1. Yükseköğretim Kurumları imtihanına girerek ilk kez bir yükseköğretim programına girmeye hak kazanan hazırlık, birinci derslik öğrencileri ile ara sınıf öğrencilerinin yurt başvuruları; Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafınca sınav neticeleri açıklandıktan sonra e-Devlet portalı üzerinden yapılmaktadır. Düzgüsel öğrenim süresinde öğrenimlerini tamamlayamayan öğrencilere bir öğretim yılı daha yurtlarda barınma imkânı sağlanır, bu öğrenciler ara sınıf öğrencileri ile beraber başvuru yapacaklardır.2. ÖSYM tarafından ek kontenjanla bir yükseköğretim programına yerleştirilen öğrenciler,3. Özel kabiliyet imtihanı ile yükseköğretim kurumlarına giren öğrenciler, lisansüstü öğrencileri, yatay ve dikey geçiş yapan öğrenciler,4. Başvurularını Genel Müdürlükçe belirlenecek süre içinde e-Devlet portalı üzerinden yapacaklardır.5. Değerlendirme sonuçlarını e-Devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz.
KYK BURSU İÇİN BAŞARI DURUMU ETKİLİ
Yapılacak değerlendirme sürecinde öğrencilerin başarı durumu yüzde 40 oranında dikkate alınıyor. Yüksektahsile ilk defa giren öğrencilerin ÖSYM tarafından hesaplanan puan türü ve puanı, ara sınıflarda ise yükseköğretime kayıt yaptırdığı tarihteki puan türü ve puanı üzerinden hesaplanıyor. Bunun yanı sıra üniversite yerleştirme sınavında sayısal, shususi, eşit ağırlık ve dil puanında ham puan bazında ilk 100’e giren öğrencilere normal burs meblağının üç katı burs verilecek. Şehit ve gazi yakınları ile yüzde 40’ın üzerinde engeli bulunanlar, anne ve babası vefat edenler, sevgi evlerinde koruma altında ortaöğrenimlerini tamamlayanlar, Darüşşafaka lisesinde ortaöğrenimini tamamlayanlar, aktif ulusal sporcu öğrencileri değerlendirmeye girmeden burs hakkından yararlanabilecek.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.