DOLAR 31,0356 0.09%
EURO 33,7211 0.36%
ALTIN 2.024,820,35
BITCOIN 16045450,14%
İstanbul

AÇIK

13:23

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Nihayet ‘masa’dan bir karar çıktı!

Nihayet ‘masa’dan bir karar çıktı!

'Toplanıp toplanıp çay içip dağılıyorlar' eleştirileriyle karşılaşan 'Altılı Masa' sonunda somut bir karar aldı. Söz konusu partilerin anayasa çalışmalarını tamamladığı belirtildi. İşte uzlaşılan bazı maddeler.

ABONE OL
25 Kasım 2022 12:06
Nihayet ‘masa’dan bir karar çıktı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme” geçiş sürecinde altılı masanın anayasa çalışması tamamlandı. Altılı masa tarafından oluşturulan komisyon, mevcut anayasanın 89 maddesi ve 10 başlığında değişim önerdi.
Çalışma kapsamında, mevcut anayasanın ikinci kısmında yer alan “Temel Haklar ve Ödevler” başlığındaki, “ödev” kelimesi, “özgürlük mantığına aykırı” ve “bireyi ezen bir ifade” olduğu nedeni öne sürülerek “hürriyet” olarak değiştirilirken anayasadaki “sağlık hizmetleri ve çevrenin korunması” başlığına “hayvan hakları” ifadesi eklendi. Bu çerçevede “sıhhat hakkı” ile “çevre ve hayvan hakları” ayrı fıkralar olarak düzenlendi. Çalışmada, “Devlet doğal hayatı ve hayvanları korur, hayvanlara yönelik eziyet ve kötü işlem yapılmaması için gerekli tedbirleri alır” ifadesi yer aldı.
MİLLETVEKİLİ SAYISI AYNI OLACAK
Siyasi partilerin kapatılması zorlaştırıldı. Siyasi partilerin kapatılmasının, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi ve TBMM üye tam sayısının 5’te 3 çoğunluğunun vereceği izne bağlı olarak açılan dava üzerine Anayasa Mahkemesince kati olarak karara bağlanması önerildi. Bunun yanında TBMM’deki sandalye sayısında değişiklik öngörülmedi ve 600 olan milletvekili sayısı korundu.
YURT DIŞI KARARI
Yurt dışı oyların seçim bölgesi olarak tanımlandığı çalışmada, “Yurt dışında yaşayan Türkler” şeklinde ayrı bir seçim çevresi oluşturulması ve yurt dışı seçim çevresinden seçilecek milletvekili sayısının 15’i geçmemesi öngörüldü.
CUMHURBAŞKANI PARTİSİZ OLACAK, 1 KEZ SEÇİLECEK
Çalışmada, Cumhurbaşkanının 2007’de yapılan referandumla halk tarafınca seçilmesi kararı da korundu. Ancak çalışmada, cumhurbaşkanının 7 yıllığına bir kez seçilebilmesi, partili olması durumunda partisiyle ilişiğinin bitmesi önerileri yer aldı. Çalışmaya göre, Anayasa Mahkemesi ile Hakimler ve Savcılar Kurulu üye sayısında hanım kotası uygulanacak. Mahkeme ve kurula seçimle gelenlerin minimum yarısı hanım olacak.
PAZARTESİ GÜNÜ KAMUOYUYLA PAYLAŞILACAK
Komisyonun anayasa değişikliğine ilişkin hazırladığı metin, 28 Kasım Pazartesi günü, genel başkanların iştirakıyla düzenlenecek programla kamuoyuyla paylaşılacak.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.