DOLAR 31,0708 0.17%
EURO 33,6790 -0.05%
ALTIN 2.032,040,76
BITCOIN 15863700,07%
İstanbul
14°

KAPALI

06:17

İMSAK'A KALAN SÜRE

Prematüre ne demek? Prematüre bebek nedir? Prematüre bebeklerde görülen özellikler nelerdir?

Prematüre ne demek? Prematüre bebek nedir? Prematüre bebeklerde görülen özellikler nelerdir?

Bazı çocuklar prematüre doğabiliyor. Doğal olarak aileleri de bunun çözümünü arıyor. Peki Prematüre ne demek? Prematüre bebek nedir? Prematüre bebeklerde görülen özellikler nelerdir? işte tüm merak edilenler...

ABONE OL
22 Kasım 2022 19:29
Prematüre ne demek? Prematüre bebek nedir? Prematüre bebeklerde görülen özellikler nelerdir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Erken doğmuş, özellikle de çok erken dünyaya gelen prematüre bebekler, genellikle karmaşık tıbbi problemlere haizdir. Karşılaşılan tıbbi sorun ve komplikasyonlar bebekten bebeğe değişkenlik gösterir. Sadece bebek ne kadar erken doğarsa, komplikasyon riski de o kadar yüksektir. Peki, Prematüre ne demek? Prematüre bebek nedir? Prematüre bebeklerde görülen özellikler nedir? İşte detaylar haberimizde…
PREMATÜRE NEDİR?
“Prematüre ne demek?” sorusunu yani 37. Haftadan daha kısa devam eden bir gebelikten sonrasında doğmuş yenidoğan bebekler için kullanılan bir terim demek doğru olur.
PREMATÜRE BEBEK NEDİR?
Prematüre bebek, 37. Gebelik haftasını tamamlamadan yani beklenen doğum tarihinden 3 haftayı aşkın süre önce dünyaya gelen yenidoğanlar için kullanılan bir terimdir. Doğum zamanı bir bebeğin ne kadar erken hayata merhaba dediğine bağlı olarak sınıflandırılabilir;
Geç preterm doğum: 34 ila 36 haftalar arasında devam eden gebelikten sonrasında gerçekleşen doğum. Bu haftalarda erken olarak doğan yenidoğanlara sınırda prematüre bebek adı verilir. Prematüre doğumların çoğu geç preterm olarak gerçekleşir.
Orta preterm doğum: Doğum 32 ila 34. Gebelik haftaları içinde gerçekleşir. Bu haftalarda dünyaya gelen bebeklere orta derece prematüre bebek denir.Erken preterm doğum: 32 haftadan daha kısa süren bir gebelikten sonrasında doğum gerçekleşir. 24 ila 31. Gebelik haftalarında doğan prematüre bebeklere ileri derecede prematüre bebek denir. Bu bebeklerde sağlık problemleri görülme riski çok yüksektir.
PREMATÜRE BEBEKLERDE GÖRÜLEN ÖZELLİKLER NELERDİR? P
rematüre doğmuş bebeklerde görülen özellikler fazlaca değişkendir. Bazı bebeklerde çok hafifçe problemler görülürken diğerlerinde daha belirgin sıhhat problemleri söz konusu olabilir. Erken dünyaya gelen bebeklerde görülebilen bazı özellikler şunları içerebilir:
Vücudun küçük olmasına rağmen orantısız bir şekilde dünyaya gelen bebeklere bakılırsa daha az yağ depolanması nedeniyle yuvarlak olmayan keskin görünümlü vücut hatları Düşük vücut ısısı. Özellikle doğumdan hemen sonra depolanan yağ eksikliği sebebiyle doğum odasında tespit edilebilir. Nefes darlığı veya solunum güçlüğü. Emme ve yutma reflekslerinde yetersizlik. Prematüre dünyaya gelen bebekler, özel bir bakım ünitesinde tutulur ve daha uzun süre hastanede kalmaları gerekir. Prematüre yenidoğan ne kadar bakım gerektirdiğine bağlı olarak yenidoğan yoğun bakım ünitesine ya da farklı birimlere kabul edilerek takip edilebilir. Erken doğmuş bebeklerin bakımı konusunda eğitim almış doktorlar ve uzman bir sıhhat ekibi, prematüre bebeğin bakımı konusunda destek sunar.Prematüre bebekler doğumdan derhal sonrasında extra beslenme ve desteğe ihtiyaç duyabilir. Sağlık ekibi, bebeğin neye ihtiyaç duyduğunu belirleyerek bakım planı mevzusunda ebeveynlere rehberlik eder.
PREMATÜRE DOĞUM İÇİN RİSK FAKTÖRLERİ NELERDİR?
Prematüre doğumun spesifik nedeni çoğu zaman açık değildir. Bununla birlikte, erken doğuma niçin olduğu bilinen bazı risk faktörleri vardır. Bu risk faktörleri arasında şunlar sayılabilir;Daha önce prematüre doğum yapmış olmakİkiz, üçüz benzer biçimde çoğul gebelikler. Gebelikler içinde altı aydan kısa süre bulunması vitro fertilizasyon yoluyla hamile kalma, Rahim, serviks veya plasenta ile ilgili anomali yahut sorunların varlığı. Örneğin servikal yetmezlik öyküsü, Sigara içmek yada uyuşturucu madde kullanmakBazı enfeksiyonlar. Özellikle amniyotik sıvı ve alt genital sistem enfeksiyonları, Yüksek gerilim ve diyabet şeklinde bazı kronik durumlarHamilelikten önce çok zayıf yada fazla şişman olmak. Daha önce rahim ağzı ameliyatı geçirilmiş olmak. Sevilen birinin ölümü yada aile içi şiddet benzer biçimde stresli yaşam vakaları. Birden çok düşük yapmış olmak. Fiziksel yaralanma veya travma. Bilinmeyen nedenlerden dolayı, siyah ırka haiz kadınların prematüre doğum yapma olasılığı diğer ırkların kadınlarına oranla daha fazladır. Fakat erken doğum her kadında görülebilir. Hatta prematüre doğum icra eden bir oldukça kadında bilinen herhangi bir risk unsuru yoktur.
PREMATÜRE DOĞUMDAN KORUNMA YOLLARI NELERDİR?
Preterm doğumun kesin nedeni genellikle bilinmemekle beraber, riski azaltmak için yapılabilecek bazı şeyler vardır. Özellikle prematüre doğum için risk grubunda olan gebelerde bu önlemler daha önemlidir. Yapılabilecek uygulamalar şunları içerebilir;Progesteron takviyeleri: Erken doğum öyküsü, kısa rahim ağzı (serviks) yada her iki unsurü olan kadınlara progesteron takviyesi yapılarak erken doğum riski azaltılabilir.
Servikal serklaj. Özellikle erken doğum açısından artmış riski bulunan kadınlarda serviks kısaca rahim ağzı uzunluğu transvajinal ultrason yardımıyla ölçülerek erken doğum olasılığı öngörülebilir. Rahim ağzı kısa olan hanımlarda risk artmıştır. Servikal serklaj, serviks kısalığı bulunan veya erken doğumla neticelanan servikal yetmezlik öyküsü bulunan gebelere uygulanan cerrahi bir işlemdir. Bu prosedür sırasında rahim ağzı, fazladan destek sağlayabilecek güçlü dikişlerle kapatılır. Atılan dikişler doğum süreı vardığında çıkarılır.
PREMATÜRE BEBEKLERDE GÖRÜLEBİLEN KOMPLİKASYONLAR NELERDİR?
Her prematüre bebekte komplikasyon görülmez. Fakat çok erken doğumlar bebekte çeşitli kısa ve uzun vadeli sağlık sorunlarına neden olabilir. Genellikle, bebek ne kadar erken doğarsa, komplikasyon riski o oranda artar. Sıhhat sorunlarının gelişiminde doğum ağırlığı da önemli bir rol oynar. Bazı problemler doğumda açıkça görülebilirken, ötekiler daha sonraki dönemlerde ortaya çıkar. Prematüre bebeklerde ilk haftalarda görülebilen komplikasyonlar şunları içerebilir;Solunum problemleriKalp sorunlarıBeyin kanamasıVücut ısısı denetimünde sorunlarSindirim sistemi problemlerıKansızlık ve sarılık. Erken doğmuş bebekler, anemi ve yenidoğan sarılığı şeklinde kan hücreleriyle ilişkili sorunlar için risk altındadır.Kan şekeri düşüklüğüBağışıklık sisteminde zayıflık ve enfeksiyonlara yatkınlıkPrematüre doğum uzun vadede aşağıdaki komplikasyonlara yol açabilir:Serebral palsiÖğrenme güçlüğüGörme problemleriİşitme ile ilgili sorunlarDiş problemleri. Prematüre bebeklerde dişlerin geç çıkması, dişlerde renk değişikliği ve yanlış hizalanma gibi sorular sıktır.Psikolojik ve davranışsal sorunlarKronik sağlık problemlerı. Prematüre bebeklerde astım, enfeksiyonlar yahut beslenme problemleri gibi kronik sıhhat sorunları daha sıktır.
PREMATÜRE BEBEKLERE UYGULANAN TESTLER
Prematüre bebekler yenidoğan yoğun bakım ünitesinde ghasret altına alındıktan sonra bazı değerleri takip edilir ve çeşitli tanı testleri yapılabilir. Bazı kontrol ve takipler rutin olarak tüm prematüre bebeklere uygulanırken, diğerleri sadece sağlık mensubunun belirli bir komplikasyondan şüphelenmesi durumunda yapılır. Prematüre bebeklerde yapılabilecek olası takip ve testler şunları içerebilir:Solunum ve kalp hızı monitorizasyonu. Prematüre bebeklerin solunum ve kalp hızları devamlı olarak izlenir. Sıklıkla kan basıncı ölçümleri de yapılır.Alınan ve çıkarılan sıvı takibi. Yoğun bakım sağlık ekibi, bebeğin besleme ve damar yoluyla verilenler dahil ne kadar sıvı aldığını ve ıslak veya kirli bezlerden ne kadar sıvı yitirdiğini dikkatlice izler.Kan testleri. Bebeğin kanındaki kalsiyum, glukoz, bilirubin düzeyleri benzer biçimde çok sayıda tehlikeli sonuç maddeyi izlemek için kan testleri yapılır. Kırmızı kan hücresi sayısını ölçmek, enfeksiyon için değerlendirme yapmak için de kan örneği analizi gerekebilir.Ekokardiyografi. Ekokardiyografi, bebeğin kalp fonksiyonuyla ilgili problemleri kontrol etmek için meydana getirilen bir kalp ultrasonudur. Ekokardiyografide ekran monitöründe kalbe ilişkin hareketli görüntüler elde etmek için ses dalgaları kullanılır.Ultrason taraması. Beyinde kanama veya sıvı birikmesi olup olmadığını kontrol etmek veya karaciğer veya böbreklerdeki olası problemleri incelemek için ultrason taramaları yapılabilir.Göz muayenesi. Bir göz doktoru, retinadaki problemleri kontrol etmek için göz muayenesi yapar.Bebekte herhangi bir komplikasyon gelişirse, başka özel testlerin yapılması gerekebilir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.