DOLAR 31,0355 0.09%
EURO 33,7826 0.59%
ALTIN 2.026,220,42
BITCOIN 16086470,51%
İstanbul

AÇIK

13:23

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Sözleşmeli personele kadro çıktı mı, sözleşmeli personele kadro kimleri kapsıyor?

Sözleşmeli personele kadro çıktı mı, sözleşmeli personele kadro kimleri kapsıyor?

Sözleşmeli personele kadro çıktı mı, kimleri kapsıyor? - Sayıları yüzbinleri aşan sözleşmeli personele kadro müjdesi geldi. Sözleşmeli personele kadro için 3 yıl bu statüde çalışmış olması aranacak. Sözleşmeli askeri personel, sözleşmeli akademik personel, sözleşmeli KİT personeli, sözleşmeli sanatçı, sözleşmeli meclis danışmanı, sözleşmeli sağlık yöneticisi ve tamamı sözleşmeli kurum çalışanları kadro kapsamı dışında kaldı.

ABONE OL
29 Kasım 2022 23:20
Sözleşmeli personele kadro çıktı mı, sözleşmeli personele kadro kimleri kapsıyor?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Seçim öncesinde çalışanlara yönelik atılan adımları hızlandıran hükümet, uzun süredir kadroya geçmeyi bekleyen sözleşmeli çalışanlar için atılan adımların sonuna geldi. Kabine Toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Erdoğan sözleşmeli personelin ekibe geçişi hakkında konuştu.
SÖZLEŞMELİ PERSONEL KADROYA GEÇTİ Mİ?
Erdoğan’ın açıklamalarının satır başları şu şekilde;
“Kamu çalışanları için yapılan 6’ncı toplu sözleşmede maaş artışlarının yanı sıra kadrolara ilişkin de önemli kararlar alındı. Bunlardan biri, uzun senelerdir beklenen memurların ek gösterge artışı meselesini daha önce çözüme kavuşturmuştuk. Bugünkü kabine toplantımızda da hazırlıkları Çalışma ve toplumsal Güvenlik Bakanlığımızca yürütülen kamudaki sözleşmeli personelin ekibe geçirilmesi hususunu değerlendirdik. Bu çalışmayla 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B maddesini temel dayanak haline getirerek, mevzuat karmaşasını gidermek suretiyle sözleşmeli personel statüsünü tekrar belirledik.
SÖZLEŞMELİ PERSONELE 3 + 1 YIL ŞARTI
sözleşmelilerin kadroya geçişinde 3 yıl bu statüde çalışmış olma şartı aranacaktır. Ek olarak 1 yıl da aday memurluk suresi olacaktır. Dolayısıyla sözleşmeliden kadroya geçiş 3 artı 1 yıllık bir süre sonucunda gerçekleşecektir. Halihazırda 3 yılı dolmuş olan sözleşmeliler derhal aday memurluğa geçiş yapabilecektir. Henüz bu süreyi doldurmamış olanlar ise 3 yılın nihayetinde aynı hakkı elde edeceklerdir. Daha önceki kadro düzenlemesinin haricinde tutulan 227 bin kişi ise süreleri de dolmuş olacağı için direkt ekibe geçme hakkını kullanabilecektir. Yeni statüye bakılırsa kamudaki 520 bin sözleşmeli personelden 424 bini isteğe bağlı olarak ekibe geçebiliyor.
SÖZLEŞMELİYE KADRO KİMLERİ KAPSIYOR?
Kadro kapsamı dışında kalanlar, sözleşmeli askeri personel, sözleşmeli akademik personel, sözleşmeli KİT personeli, sözleşmeli sanatçı, sözleşmeli meclis danışmanı, sözleşmeli sağlık yöneticisi ve tamamı sözleşmeli kurum çalışanları. Sözleşmeliden ekibe geçmek istemeyen personelin hakları, görev süreleri sona erene kadar şahsa bağlı şekilde devam edecek, sonra kadroları kendiliğinden ilga olacaktır.
Kadroya geçen personel, kurumlar arası nakil hakkına 4 yıllık sürecin arkasından kavuşacak. Yerel idarelerdeki sözleşmelilerden kadroya geçenler, bir tek yerel idareler içinde yer değiştirebilecek.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.