DOLAR 31,0367 0.1%
EURO 33,7697 0.55%
ALTIN 2.024,210,32
BITCOIN 16036990,54%
İstanbul

AÇIK

13:23

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Topkapı Sarayı’nda felç kaldı!

Topkapı Sarayı’nda felç kaldı!

Topkapı Sarayı’nda felç kalan İtalyan bilim insanının bitmeyen hukuk mücadelesi - Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN)'de görevli İtalyan bilim insanı Fabio Mario Farina, Topkapı Sarayı'nın bahçesinde 150 kiloluk bir ağaç dalının üzerine düşmesi sonucu felç kaldı. 12 milyon TL maddi tazminata hak kazandı. Ancak Farina'ya tazminatı bir türlü ödenmedi. Farina Türkiye’nin Milano Konsolosluğu önünde açlık grevine girmeye hazırlanıyor.

ABONE OL
5 Aralık 2022 16:55
Topkapı Sarayı’nda felç kaldı!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

CERN’de gerçekleştirilen evrenin oluşumu projesinde görevli İtalyan bilim insanı Fabio Mario Farina Eylül 2008’de İstanbul’a geldi. Arkadaşlarıyla birlikte 28 Eylül’de Topkapı Sarayı Müzesi’ne gittiği sırada hızı saatte 74 kilometreye ulaşan bir fırtına çıktı.Fırtınanın etkisiyle müze bahçesinde bulunan çınar ağaçlarından birinden kopan 5 metre uzunluğunda 150 kilo ağırlığından bir dal Farina’nın başına ve sırtına düştü.
Yerde kanlar içinde kalan İtalyan bilim insanı bir ambulansla hastaneye kaldırıldı. Kazanın arkasından müze yönetimi sarayı bir süre ziyarete kapattı. Ağır yaralanan Farina’nın belinden aşağısı felç kaldı. Tekerlekli sandalyeye mahkum kalan genç bilim insanı, bir daha çocuk sahibi olamayacağını öğrenirken işinden de oldu.Fabio Mario Farina ile anası Maria Razzabani ve babası Ennio Arselmo  İstanbul 1. İdare Mahkemesi’nde Kültür ve gezim Bakanlığı’na toplam 48 milyon 500 bin TL’lik tazminat davası açtı.
“HALİMİ GÖRÜN”
Fabio Mario Farina katıldığı duruşmada mahkeme heyetine, “Bir işim vardı. 27 yaşındaydım. Sevgilim vardı. Hayat doluydum. Şimdi bakın halime” dedi.
Bakanlık müzenin avlu ve bahçelerinin bakımı ve ağaçların budanması işinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nce budama mevsimlerinde tertipli olarak yapıldığını belirtti. Vaka günü düşen dalın 150 kilo ve çürümüş olmadığını aksine sağlıklı bir ağaç dalı olduğunu ileri süren bakanlık yaşanan vakada hizmet kusuru bulunmadığını belirterek davanın reddini istedi.
BAKANLIK KUSURLU BULUNDU
Yaklaşık 15 yıl süren yargılamada mahkeme idarenin kusurlu olduğuna kanaat getirdi. Mahkeme kararında “Topkapı Sarayı’nın yapısı, tarihi ve bahçesinde asırlık çınar ağaçları bulunmuş olduğu göz önüne alındığında normal bir hava durumu olmayan fırtınanın hasara yol açacağı açıktır. Bu durumda davalı idarece müzenin  turist ve ziyaretçiye kapatılması ve içeride olan ziyaretçilerin de kapalı  bir alana alınması gerekmekteyken gerekli önlemler alınmadığı dava mevzusu olay yaşandıktan sonra müze giriş çıkışlarının kapatıldığı bu durumda davalı lüzumlu önlemleri almadığından kusurludur” dedi.
12 MİLYON TL TAZMİNAT
Mahkeme gezim ve Kültür Bakanlığı’nın Fabio Mario Farina’ya 11 milyon 922 bin TL tazminat ödemesine karar verdi. Mahkeme tinsel tazminat olarak da Fabio’ya 100 bin TL, anne babasına da 50’şer bin TL manevi tazminat olmak üzere 200 bin TL ödenmesine hükmetti.Mayıs’ta çıkan kararın ardından Farina ailesi avukatları Mehmet Eke vesilesiyle yasal girişimlerde bulunmuş oldu. Sadece bakanlık tüm talep ve girişimlere rağmen faiziyle 17 milyon TL’lik tazminatı yatırmadı.
TAZMİNATA İTİRAZ ETTİ
Fabio Mario Farina, avukatı Mehmet Eke aracılığıyla kararda verilen tazminat miktarının eksik hesaplandığı, tinsel tazminatın düşük olduğu gerekçesiyle kararı temyiz etti. Danıştay Farina’nın temyiz gerekçelerini kısmen kabul ederek yeni bilirkişi tayinin atanmasına ve tazminat meblağının yine hesaplanmasını istedi.
Fabio Mario Farina ise tazminatının 15 Aralık’a kadar ödenmemesi halinde Türkiye’nin Milano Konsolosluğunun kapısının önünde yaşlı anası Maria Razzabani ve babası Ennio Arselmo  ile birlikte açlık grevine girmeye karar verdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.