DOLAR 31,0363 0.1%
EURO 33,7710 0.48%
ALTIN 2.025,420,37
BITCOIN 16084320,35%
İstanbul

AÇIK

13:23

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Tüp Bebek nedir? Tüp bebek tedavisi, Tüp bebek merkezi, Tüp bebek aşamaları, Tüp bebek fiyatları, Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlar…

Tüp Bebek nedir? Tüp bebek tedavisi, Tüp bebek merkezi, Tüp bebek aşamaları, Tüp bebek fiyatları, Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlar…

Tüp Bebek nedir? Tüp bebek tedavisi, Tüp bebek merkezi, Tüp bebek aşamaları, Tüp bebek fiyatları, Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlar...

ABONE OL
5 Aralık 2022 23:16
Tüp Bebek nedir? Tüp bebek tedavisi, Tüp bebek merkezi, Tüp bebek aşamaları, Tüp bebek fiyatları, Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlar…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tüm dünyada yaygın olarak başyaralanan tüp bebek tedavisi, hanımdan alınan yumurta ile erkekten alınan spermin birleştirilerek hanıma tekrar aktarma edilmesi olarak özetleniyor. Peki Tüp bebek nedir? Tüp bebek kaç defa denenebilir? Tüp bebek kaç yaşına kadar uygulanabilir? Tüp bebek tedavisi, Tüp bebek merkezi, Tüp bebek aşamaları, Tüp bebek fiyatları, Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlar…Tüm detaylar haberimizde…
Günümüzde tüp bebek tedavisi infertilite sorunu yaşayan çiftlerde başvurulan en etkin tedavi yöntemi olarak yerini korumaya devam ediyor. Üstelik tıp dünyasında yaşanan önemli gelişmeler sayesinde hamilelik oranları da her geçen gün artıyor. Tüp bebek tedavisi sayesinde infertilite problemi yaşayan her 10 kadından 7-8’inde hamilelik gerçekleşiyor. Sadece toplumda tüp bebek tedavisi hakkında doğru sanılan bazı hatalı bilgiler, tedaviden başarılı sonuç alınmasını önleyebiliyor.

TÜP BEBEK NEDİR?

Tüp bebek tedavisinde anneden alınan yumurta hücresi ile babanın sperm hücreleri hanım üreme sisteminin dışında laboratuvar ortamında bir araya getirilerek içlerinden bir spermin yumurtayı döllemesi ile embriyo elde edilir. Bu şekilde elde edilen embriyonun anne rahmine yerleştirilmesi sonucunda normal yöntemlerle hamile kalamamış kişilerde gebelik oluşturmak mümkün hale gelir.

TÜP BEBEK AŞAMALARI
Aşfakat 1: Hormon tedavisi ile ihtarlan yumurta üretimi. …
Aşfakat 2: Yumurtalıktan alınan yumurtalar. …
Aşfakat 3: Sperm alınması …
Aşama 4: Döllenmenin sağlanması için yumurta ve sperm birleştirilir. …
Aşfakat 5: Döllenmiş yumurtalar anne rahmine yerleştirilir. …
Aşfakat 6: Gebelik testi yapılır.

TÜP BEBEK FİYATLARI

Tüp bebek fiyatları 2022 yılı için ortalama 9.000 TL – 15.000 TL içinde değişmektedir. Tedavinin yapıldığı kliniğe yada merkeze bakılırsa fiyat değişiklıkları olabilmektedir. Tüp bebek fiyat araştırması yapan çiftlere tavsiyem tedavinin maliyeti yerine tedavi başarısına odaklanmaları ve doğru tedavi planı ile bebek sahibi olma şanslarını arttıracak merkezleri seçmeleridir.

TÜP BEBEK KAÇ KEZ DENENEBİLİR?

Tüp bebek denemesinin genel olarak 3 defa yapılması önerilir. Bu sayıdan sonraki denemelerde de gebelik oluşumu ihtimali söz konusudur, ancak şans çok düşüktür.

TÜP BEBEK KAÇ YAŞINA KADAR UYGULANABİLİR?

Kadınlarda 45 yaşına kadar tüp bebek tedavisi uygulanabilir. Ancak 40 yaş üst kadınlarda hamile kalma şansının önemli ölçüde azaldığı dikkate alınmalıdır. Bu yüzden ileri yaşlarındaki hanımlarda tüp bebek tedavisinde başarı oranı daha genç yaşlardaki kadınlara göre düşüktür ve tecrübe etme sayısının artırılması gerekebilir.

TÜP BEBEK İŞLEMİNDE BAŞARILI OLMA ŞANSI NEDİR?

Tüp bebek başarısında anne adayının yaşı ve embriyo kalitesi gibi faktörler büyük örutubet taşır. Bu yüzden başarı şansı da bu faktörlere göre değişiklik gösterir. 30 yaş altı kadınlarda tüp bebek başarısı %55-60’larda iken 40 yaş üstündeki kadınlarda bu oran %15-20’lere düşmektedir.

TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE UYGULANAN YÖNTEMLER NELERDİR?

Tüp bebek sık uygulanan ve başarısı gittikçe artmakta olan tedavi yöntemidir. Kadınların tüplerle ilgili problemleri, yumurtlama sorunları ve adam kısırlığı nedeniyle bu tedaviler uygulanmakta olup tedavi başarısını arttırmaya yönelik bir çok uygulamalar gündeme gelmektedir.

DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR!

İlk tüp bebek denemesinde başarı şansı düşüktür. YANLIŞ!

DOĞRUSU: Hastaya özel uygulanacak ve titiz bir takiple yapılacak olan bir uygulamayla en yüksek başarıyı ilk denemede de yakalamak mümkün oluyor.

Tüp bebek tedavisiyle mutlaka ikiz veya üçüz doğum olur. YANLIŞ!

DOĞRUSU: kadın 35 yaşından genç ise ilk iki denemede tek embriyo geçirme hakkı vardır. 35 yaş üstünde ve 2 tecrübe etme sonrasındaki denemelerde bir tek 2 embriyo aktarma edilebiliyor. Tüp bebek uygulamalarında bu kurallar sebebiyle çoğul gebelik görülme sıklığı düştü. Bazı nadir uygulamalarda tek yumurta ikizi oluşumu tek embriyo transferinden sonrasında da olabiliyor.

Tüp bebek tedavisiyle her yaşta hamile kalınabilir. YANLIŞ!

DOĞRUSU: hanımın yaşı çok önemli! Toplumdaki yaygın inanışın aksine, tüp bebek tedavisiyle her yaşta hamile kalmak mümkün olmuyor. Öyle ki 35 yaşın üzerinde olan hanımlarda yumurta kalitesinde, dolayısıyla hamile kalma başarısında anlamlı derecede azalmalar görülüyor. Hanım Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu, özellikle 40 yaş üzerindeki kadınlarda hamilelik oranlarının fazlaca düşük düzeyde görüldüğünü vurgulayarak, ‘ek olarak hamile kalınsa dahi düşük oranlarında ve down sendromu riskinde önemli artışlar oluyor. Bu yüzden 25 – 30 yaş aralıklarında hamile kalınması çok önemlidir.’ diyor.

Tüp bebek tedavisi fazlaca ağrılı bir tedavi yöntemidir. YANLIŞ!

DOĞRUSU: Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlar yumurtalıklarda biraz gelişme yapabiliyor ve buna bağlı olarak hafifçe duyarlılık ile ağrı gelişebiliyor. Ancak yumurta toplama işlemleri anestezi altında gerçekleştiriliyor, dolayısıyla ağrı hissedilmiyor. İşlem sonrasında kısa süre idame eden baskı ve dolgunluk hissi gelişebiliyor. Ayrıca embriyo transferi de doğru uygulanmış olduğunda ağrıya neden olmuyor.

Tüp bebek tedavisi daha sonra 9 ay boyunca yatmak gerekir. YANLIŞ!

DOĞRUSU: Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu, ‘Embriyo transferinden itibaren istirahat etmenin bir faydası gösterilmemiştir” diyerek, şöyle devam ediyor: “sadece transfer işleminin yapıldığı gün istirahat edilmesi yeterli gelecektir. Hamile kalınması durumunda düzgüsel hamileliklerden farklı bir şey yapmak gerekmiyor. Dolayısıyla 9 ay yatılması söz mevzusu olmuyor.’

Tüp bebek tedavisiyle ne olursa olsun hamile kalınır. YANLIŞ!

DOĞRUSU: Tüp bebek tedavisinin başarısı hastadan hastaya fazlaca değişkenlik gösteren bir konum. Genellikle her 10 hastadan 7 – 8’inde hamilelik oluşabiliyor. ‘Her anne adayı yüzde 100 hamile kalacak diye bir durum maalesef mümkün değildir.’ diyen hanım Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu, ‘kadının yaşı ve yumurta rezervleri ile erkekteki sperm değerlendirmeleri tedavinin başarısındaki en önemli faktörlerdir. Tüm değerlendirmeler yapıldıktan sonra başarı ihtimali mevzusunda çift özelinde daha anlamlı rakamlar verebilmek mümkün olabilir.’ bilgisini veriyor.

Tüp bebek tedavisi ile dünyaya gelen bebeklerde sakatlık riski yüksektir. YANLIŞ!

DOĞRUSU: Tüp bebek tedavisi hamileliğe yardımcı olan bir üreme yöntemidir. Dolayısıyla bebekler naturel yolla oluşan hamileliklerde görülen oranda anomali riski taşıyorlar. Ek olarak uygun vakalarda embriyo genetik taraması da yapılabiliyor.

İnfertilite sorunu kadından kaynaklanıyordur. Dolayısıyla tüp bebek tedavisinden önce yalnız hanımlar tedavi görür. YANLIŞ!

DOĞRUSU: meydana getirilen çalışmalarda; infertilite problemi yaşayan çiftlerin yüzde 40’ında hanım, yüzde 40’ında erkek ve yüzde 20’sinde ise hem kadın hem erkekte problem olduğu tespit edilmiş. Kısaca, kadın ve erkeğe bağlı nedenler eşit oranda görülüyor. Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu, bundan dolayı meydana getirilen değerlendirmelerde sadece hanım üzerine odaklanılmadığını ve çiftin aynı anda değerlendirildiğini vurguluyor.

Sperm değerlerinde problem olan adam asla çocuk sahibi olması imkansız. YANLIŞ!

DOĞRUSU: İleri yaş, sigara kullanımı, aşırı kiloluluk, bazı ilaçlar ve kronik hastalıklar erkeklerde sperm değerinin düşmesine niçin olabiliyor. Normal yollarla hamilelik elde edilemezse spermin sayısını ve kalitesini arttırmak amacıyla adama bazı ilaç tedavileri önerilebiliyor. Eğer menide hiç sperm yoksa ya yollar tıkalı oluyor yahut üretim azca veya hiç olmayabiliyor. Bu durumda testislerden iğnelerle yada mikroskop altında yapılan minik bir kesiyle kanallardan sperm bulunabiliyor ve hamilelik elde edilebiliyor.

Hormon değerleri normal aralıklarda ise kolaylıkla hamile kalınabilir. YANLIŞ!

DOĞRUSU: kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu, “Yumurtalık rezervlerine yönelik testlerin düzgüsel değerlerde çıkması olumlu bir sonuç olsa da anne adayının yaşı daha önemlidir” diyerek, şunları söylüyor: ‘Keza yumurtalık biriki testlerinin düşük olması da anne adayının hamile kalamayacağını göstermez. Sadece kısıtlı süre sebebiyle sürecin doğru yönetilmesi icap ettiğini gösterir.’

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.