DOLAR 32,2417 0.19%
EURO 35,0506 0.06%
ALTIN 2.504,520,07
BITCOIN 22474000,18%
İstanbul
23°

AÇIK

03:45

İMSAK'A KALAN SÜRE

Uzman öğretmenlik sınavı sonuçları ne zaman açıklanacak?

Uzman öğretmenlik sınavı sonuçları ne zaman açıklanacak?

MEB, uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sınavı sonuçları için tarihi duyurdu. Uzman öğretmenlik sınavı sonuçları ne zaman açıklanacak?

ABONE OL
20 Kasım 2022 21:04
Uzman öğretmenlik sınavı sonuçları ne zaman açıklanacak?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Uzman öğretmenlik ile başöğretmenlik eğitimlerinin imtihanının geride kalmasının ardından gözler sonuç geçmişine çevrildi. Sertifika almaya hak kazanan öğretmenlerin sertifikaları, 4 Ocak 2023 tarihinde düzenlenecek ve uzman yahut başöğretmen unvanı alan öğretmenler, 15 Ocak 2023 tarihinde söz mevzusu unvanlar için öngörülen eğitim öğretim tazminatından yararlanabilecek.
UZMAN ÖĞRETMENLİK SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?
Sınav sonuçları, 12 Aralık 2022’de ilan edilecek. Milli Eğitim Bakanlığınca, 3 Şubat 2022 tarihindeki 7354 sayılı Öğretmenlik Meslek Kanunu’na dayanılarak hazırlanan “Aday Öğretmenlik ve Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yönetmeliği”ne göre, öğretmenlik, adaylık döneminden sonrasında öğretmen, uzman öğretmen ve başöğretmen olmak üzere üç kariyer basamağına ayrıldı.Uzman öğretmenliğe, yazılı sınav müracaat tarihinin son günü saygınlığıyla öğretmenlikte adaylık dahil minimum 10 yıl hizmeti bulunan ve uzman öğretmenlik eğitim programını tamamlayan öğretmenler müracaat yaptı. Başöğretmenliğe ise uzman öğretmenlikte minimum 10 yıl hizmeti bulunan, başöğretmenlik eğitim programını tamamlayan öğretmenler başvurdu.Lisansüstü eğitimini tamamlayan öğretmenler, uzman öğretmen unvanı için öngörülen, doktora eğitimini tamamlayan uzman öğretmenler ise başöğretmen unvanı için öngörülen yazılı sınavdan muaf tutuldu.
UZMAN ÖĞRETMENLİK SINAVI NASIL YAPILACAK?
Öğretmenlik Meslek Kanunu doğrultusunda hazırlanan Aday Öğretmenlik ve Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yönetmeliği’ne göre öğretmenlerin uzman öğretmen ve başöğretmen unvanları için öngörülen yazılı sınavlar, yılda bir defa yapılacak. Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, yönetmeliğe ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Türkiye eğitim tarihinde öğretmenler ilk kere müstakil bir meslek kanununa kavuştu. Ülkemiz, öğretmenliği bir meslek kanunu çerçevesinde kariyer yolu olarak tanımlayan ülkeler arasına girmiş oldu. 60 senelik özlem öğretmenlere özgü bir meslek kanunu ile giderilmiş oldu. Eğitim tarihimiz açısından bir ilk olan Öğretmenlik Meslek Kanunu’na dair yönetmelik, eğitim paydaşlarımızdan da alınan görüşler neticesinde nihayetlendirilerek Resmi Gazete’de yayımlandı. Başta öğretmenlerimiz olmak üzere tüm eğitim camiamıza hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.
ADAY ÖĞRETMENLİK SÜRESİ NE KADAR?
Aday öğretmenlerin adaylık süresi bir yıldan azca, iki yıldan çok olamayacak. Bu süreçte aday öğretmenler, eğitim ve uygulama görevlerinden oluşan Yetiştirme Programı’na tabi tutulacak. Yetiştirme Programı, eğitim kurulu kararıyla belirlenecek. Yetiştirme Programı, gereksinimler doğrultusunda aynı usulle güncellenebilecek. Aday öğretmenlerin Yetiştirme Programı kapsamındaki eğitimlerin tamamına katılmaları mecburi olacak. Bu eğitimleri yasal mazereti sebebiyle tamamlayamayan aday öğretmenler, eksik kalan eğitimlerini telafi eğitimi ile tamamlayacak. Aday öğretmenlerden atanma niteliklerinden herhangi birini taşımadığı sonradan anlaşılanların, adaylık süresi içinde atanma şartlarından herhangi birini kaybedenlerin, adaylık sürecinde aylıktan kesme veya aşama ilerlemesinin durdurulması cezası alanların, Yetiştirme Programı’na mazeretsiz olarak katılmayanlar ile bu program sonunda adaylık değerlendirme komisyonunca aday öğretmenlerin yetişme sürecinde yer edinen eğitim ve uygulama görevlerini yapıp yapmadığına ilişkin meydana getirilen değerlendirmede görevleri yerine getirmediği tespit edilenlerin görevine son verilecek ve bunlar üç yıl süreyle öğretmenlik mesleğine alınmayacak.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.