DOLAR 32,8706 0.05%
EURO 35,6915 0%
ALTIN 2.552,030,29
BITCOIN 2182936-0,61%
İstanbul
30°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:13

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Vakıf Yatırım’dan “al” veren hisse önerisi!

Vakıf Yatırım’dan “al” veren hisse önerisi!

Vakıf Yatırım'dan "al" veren hisse önerisi!

ABONE OL
7 Aralık 2022 19:12
Vakıf Yatırım’dan “al” veren hisse önerisi!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yeni yapınak, yeni çıkan ürünler, bildiğimiz Yayla…
Fiyat (TL) : 41.50
Hedef Fiyatı (TL) : 66.00
Yükselme Potansiyeli : 59%
Öneri / Kısa Vade : Endeksin Üzerinde Getiri
Öneri / Uzun Vade : AL

Pirinç, bakliyat ve katma değeri yüksek işlenmiş gıda sektöründe 26 senelik deneyimiyle ve yüksek marka bilinirliği ile etkinlik gösteren Yayla Agro besin, 2021 yılı itibariyle klasik bakliyat grubunda yurt içinde miktar ve ciro bazında sektör lideri konumundadır. Çoğunluğunu yurt dışı tedarikçilerden sağladığı çeltik, natürel bakliyat, bulgur gibi hammaddeleri entegre iş modeli ile Ankara ve Mersin’de bulunan üretim tesislerinde işleyerek tüketicilerle buluşturan şirket, 2023 yılında ilk iki fazının tamamlanması beklenen Niğde fabrikasıyla birlikte ise mevcut ürün gamına katma değeri yüksek yeni çıkan ürünler eklemeyi planlamaktadır. Ek olarak Niğde fabrikasının yeni yatırımlar için bir model niteliği taşıması ve benzer yatırımlarının yurt dışında da gerçekleştirilmesi, şirketin orta vadeli planları içinde yer verilmiştir. Besin krizinin ayak seslerinin duyulduğu bu dönemde, ürünlerin saklama koşulları ve satın alım bazlı tüketici alışkanlıklarındaki değişime uygun olarak, Yayla Agro patentli teknolojiyle, katkı maddesi kullanılmaksızın üretilen, 3 yıl ürün ömrü olan gıdaların, son tüketiciler nezdinde karşılık bulacağını düşünüyoruz. 2023 yılında %25 dağıtım oranı ile kar dağıtımına başlamasını beklediğimiz Yayla Agro besin için hisse başı fiyat hedefimizi 66,00 TL olarak belirlerken, şirket için kısa vadeli tavsiyemizi “Endeksin Üzerinde Getiri”, uzun vadeli tavsiyemizi “AL” olarak başlatıyoruz.

Entegre iş modeli ile sektörün lideri konumunda – Pirinç, bakliyat ve katma kıymeti yüksek işlenmiş gıda sektöründe 26 yıllık deneyimi bulunan Yayla Agro besin, yüksek marka bilinirliği ve geniş ürün yelpazesiyle sektördeki faaliyetlerini sürdürmektedir. Mevcut fabrikalarında hammaddeleri eleme, kırma, boylama, işleme ve uluslararası besin normlarına uygun hale getirilen ürünler ise klasik gıda ve katma değerli ürünler olarak tüketicilere sunulmaktadır.

Niğde fabrikasının tamamlanması ile katma kıymetli ürün portföyü çeşitlenirken, kar marjı yüksek ürünlerin ciro içindeki payı artacak – 2023 yılında ilk iki fazının tamamlanmasını beklediğimiz Niğde fabrikasıyla beraber şirketin mevcut ürün gamına katma değeri yüksek yeni ürünler eklemesi planlanmaktadır. Şirketin sahip olduğu 2,5 mlr TL tutarındaki yatırım teşvik belgesinin yanı sıra kısa sürede alınan kredilerden elde edilen nakit ve halka arz döneminde gelen gelirlerin bir kısmı ile planlanan yeni yatırımlar için gerekli inşaat ve makine alımları gerçekleştirilmiştir. Dolayısıyla Şirket’in yeni yatırım girişimi olan Niğde fabrikasının ilk iki fazının planlandığı tarihten önce, 2023 yılında tamamlanması öngörülmektedir.

Yurt haricinde kısa vadede yeni iş ortaklıklarına yönelik adımlar hedeflenirken, orta vadede ise katma kıymetli ürünlerin üretilmesine yönelik olası yeni yatırımları gündemde olacak – Şirket kısa vadede yurt dışında faaliyet gösterilen mevcut pazarların yanı sıra stratejik pazarlarda yeni iş ortaklıkları ile katma değerli ürünlerin yaygın satış pazarlanmasına odaklanmayı planlamaktadır. Niğde Fabrikasının tamamlanarak faaliyete başlaması ardından, benzer yatırımlarının yurt haricinde da gerçekleştirilmesi, şirketin orta vadeli planları içinde yer almaktadır.

Hem gelişme bununla beraber temettü dağıtımı hedeflenecek – Şirket, her yıl elde ettiği karın bir kısmını sürdürülebilir gelişme hedefleri doğrultusunda gerçekleştirilecek yeni yatırımlar için ayırırken, aynı zamanda da karın %25’lik kısmını ise temettü olarak dağıtmayı hedeflemektedir. Temettü ödemelerinin 2023 yılından itibaren karın %25’inin dağıtılması ile birlikte başlamasını beklemekteyiz.

Riskler – Küresel ekonomik şartlar sonucu hane halkı harcamalarında azalma, yurt dışından temin edilen hammadde fiyatlarındaki dalgalanmalar, ithalat ve ihracat rejimindeki değişimler, sektörde artan rekabet, şirket için başlıca risk unsurları olarak izlenmelidir.

CANLI BORSA TAKİBİ İÇİN TIKLAYIN

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.