DOLAR 32,1915 -0.12%
EURO 34,9375 -0.03%
ALTIN 2.421,770,15
BITCOIN 2205512-0,94%
İstanbul
°

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Yargıtay, İstanbul’daki soy isimde “w” kullanma tartışmasını noktaladı!

Yargıtay, İstanbul’daki soy isimde “w” kullanma tartışmasını noktaladı!

Yargıtay, soyadında ‘w’ düzeltmesini kanuna aykırı buldu - Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, sonradan Türk vatandaşlığına geçen ailenin çocuklarının kimliğindeki soyadında yer alan 'v' harfinin 'w' olarak düzeltilmesine ilişkin açtığı davanın kabul edilmesini, Türk Harflerinin Kabul ve Tatbiki Hakkında Kanun'a aykırı bularak bozma nedeni saydı.

ABONE OL
8 Aralık 2022 14:01
Yargıtay, İstanbul’daki soy isimde “w” kullanma tartışmasını noktaladı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer edinen karara göre, sonradan Türk vatandaşlığını kazanan çift, dünyaya gelen çocuklarının kimliğinde soyadlarının geldikleri ülkedeki haliyle yazılmadığını belirterek soyadının orijinal haliyle içinde “w” harfi bulunduğu şekilde düzeltilmesi için dava açtı.
Davaya bakan İstanbul 22. Asliye Hukuk Mahkemesi, çiftin talebini kabul etti ve çocuğun soyadının kimliğinde “v” harfi yerine “w” harfi ile yazılacak şekilde düzeltilmesini kararlaştırdı. Kararın ardından hakkaniyet Bakanlığı, Türk yurttaşlığı Kanunu gereği sonradan vatandaşlığa geçenlerin isimlerinin muhafaza edilmesini talep edebileceği sadece ad ve soyadlarının Türk Harflerinin Kabul ve uygulamalı Hakkında Kanun gereğince Türk harfleriyle yazılacağı hükümlerine dayanarak kanun yararına bozma isteminde bulundu.
YARGITAY SON NOKTAYI KOYDU
Temyiz istemini görüşen Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, belirtilen kanuni düzenlemeler kapsamında mahalli mahkeme sonucunun hukuka aykırı olduğuna ve sonuca etkili olmamak üzere sonucun kanun yararına bozulmasına hükmetti.
Dairenin kararında, “Türk yurttaşlığını kazanmak üzere başvuruda bulunan yabancılar Türkçe ad ve soyadı alabilir. Sadece kendi ad ve soyadlarını muhafaza etmek istedikleri takdirde bireyin ad ve soyadı 1353 sayılı Türk Harflerinin Kabul ve tatbiki Hakkında Kanun gereğince Türk harfleri ile yazılır ve aile kütüğüne tescil edilir. W harfi, Türk Harflerinin Kabul ve tatbiki Hakkında Kanun’da gösterilen Türk harfleri arasında yer almamaktadır.” denildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.