DOLAR 31,0708 0.17%
EURO 33,6790 -0.05%
ALTIN 2.032,040,76
BITCOIN 1587962-0,02%
İstanbul
16°

AÇIK

06:17

İMSAK'A KALAN SÜRE

Yüksek tansiyon neden olur? Yüksek Tansiyon nasıl önlenir?

Yüksek tansiyon neden olur? Yüksek Tansiyon nasıl önlenir?

ABONE OL
22 Kasım 2022 19:31
Yüksek tansiyon neden olur? Yüksek Tansiyon nasıl önlenir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gerilim yüksekliğinin genetik ve çevresel faktörler olmak üzere en önemli iki sebebi vardır. Birinci derece akrabalarında yüksek gerilim öyküsü olan kişilerde hipertansiyon görülme riski büyüktür. Peki, Yüksek tansiyon neden olur? Yüksek gerilim iyi mi önlenir? Gerilim Nedir, Türleri nedir? İşte detaylar haberimizde…
TANSİYON NEDİR, TÜRLERİ NELERDİR?
Kalbin attığı an damarlarınızda oluşan basınç (sistolik basınç-büyük tansiyon) ile kalp kasının gevşemesiyle arterlerinizdeki basıncın (diyastolik basınç-minik tansiyon) değerleri ölçüldüğünde ortaya çıkan sayılar tansiyonu ifade eder.Optimum tansiyon oranı kişiden kişiye değişim gösterse de, ideali 90/60mmHg ile 120/80mmHg içinde olmasıdır. (Büyük tansiyon 90-120 arası, küçük gerilim 60-80 arası)Kan basıncı okumasındaki her iki sayı da önemlidir. Ancak 50 yaşından sonra sistolik okuma (büyük tansiyon) daha önem kazanır. İzole sistolik hipertansiyon, diyastolik basıncın normal olduğu sadece sistolik basıncın yüksek olduğu bir durumdur. Bu, 65 yaşından büyük insanoğlu arasında yaygın bir yüksek gerilim türüdür.
HİPOTANSİYON NEDİR?
Düşük tansiyon, tıp dilinde hipotansiyon olarak ifade edilir ve ani gerilim düşüşleri şiddetli baş ağrısı, halsizlik, baygınlık hali benzer biçimde emarelerle kendini gösterir.Yüksek gerilim ise tıp dilinde hipertansiyon olarak ifade edilir. Aşırı tuz tüketimi ve hareketsiz hayat tarzı hipertansiyona yol açabilmektedir. Tansiyonunun kısa vadede artması herhangi bir belirtiye sebep olmadığından 40 yaş üstü grupta süre süre denetim edilmelidir. Yüksek gerilim; baş ağrısı, halsizlik, çarpıntı, aşırı terleme, kulaklarda uğultu hissi ve çınlama, uzuvlarda şişlik, burun kanaması, sık gelen idrar şeklindeki emarelerle ender olarak kendini gösterir. Kontrol altına alınmayan yüksek tansiyon çok ciddi hastalıklara sebebiyet verebilir. Verilere bakılmış olduğunda hastaların %45’lik bölümü yüksek gerilim hastalığına sahip olduğundan habersizdir. Ferdin hasta olup olmadığının anlaşılması ve teşhis koyulması için, 2 farklı günde dinlenme esnasında tansiyon ölçümleri yapılır. Doktorunuz, ek informasyon sağlamak ve yüksek tansiyonunuz olup olmadığını netleştirmek için evde tansiyonunuzu kaydetmenizi isteyebilir. Bazı durumlarda sizden ek testler talep edebilir. Ve bu verilere bakarak teşhis konur ve ilaç tedavisi başlar. İlaçların tesirini göstermesi 3 ila 7 gün sürebilir. 6 ayda bir, ilacın hastaya iyi gelip gelmediği, organlarda hasarlanma meydana getirip getirmediği gibi durumları incelemek için tabip randevusuna gidilir. Yaptığı kontroller neticesinde ilacı veya kullanılan ilaç dozunu değiştirmeye karar verebilir. Hekimin bilgisi haricinde ilaçların bırakılmaması ve dozunda değişiklik yapılmaması son aşama mühimdir.
YÜKSEK TANSİYONU HANGİ RAHATSIZLIKLAR TETİKLEYEBİLİR? Hipertansiyon bu rahatsızlıklar yüzünden su yüzüne çıkabilir: Obstrüktif uyku apnesiBöbrek problemlerıBöbreküstü bezi tümörleriTiroid problemleriDoğum kusurlarıKullanılan doğum kontrol hapları, ilaçlar vb.Uyuşturucu maddeler.YÜKSEK TANSİYON RİSK FAKTÖRLERİYaş arttıkça hipertansiyon riski de eş zamanlı artar.Irka bağlı olarak hipertansiyon riski artabilir. Afrika kökenli insanoğlu arasında yüksek gerilim riski daha yaygındır.Aile hikayesinin risk faktörlerinde önemi büyüktür.Fazla kilo probleminiz mevcutsa hipertansiyon riskiniz de fazladır.Hareketsiz insanlarda yüksek gerilim riski fazladır.Sigara, tütün kullanan kişilerde risk faktörü fazlaca fazladır.Fazla tuz tüketimi, vücudunuzun sıvı tutmasına niçin olacağından kan basıncı artabilir bu da yüksek tansiyonu meydana getirebilir.Yüksek düzeyde stres, kan basıncında balon artışa sebep olabilirKontrol altında olmayan hipertansiyon bu komplikasyonlara sebebiyet verebilir: Kalp krizi veya felçAnevrizmaKalp yetmezliğiBöbrekler ve gözlerdeki kan damarlarının zayıflamasıMetabolik sendromHafıza problemleriDemansYÜKSEK TANSİYON NASIL ÖNLENİR?
Yüksek tansiyonu denetim altına almak adına, yaşam tarzınızı değiştirmeye yönelik meşakkatli yollara girişmeniz gerekebilir. Beslenme programınız, yaşam ritüellerinizde bazı değişikliklere gitmeniz gerekebilir.Hipertansiyonu önlemek için: Daha az tuz oranına sahip, kalp dostu yemekler tüketmek. Düşük tuz oranlı yiyecekler tüketmeniz, kullandığınız yüksek gerilim ilaçlarının tesirini artırır.Tüm gıda gruplarınca varlıklı menüler yemek (meyve, sebze, tahıllar, et, balık-tavuk, süt ürünleri).Doymuş yağ ve trans yağ içeren besinleri mümkün olduğunca azca tüketin.İşlenmiş gıdalar tüketmemeye özen gösterin.Sigara içmekten kaçının. Çünkü sigara kullanımı, yüksek gerilim ilaçlarına karşı direnç oluşmasına sebep olur.Fiziksel aktiviteleri yapmaya düzenli olarak devam edin.Obezite probleminden muzdaripseniz, sağlığınız için kilo vermelisiniz.Alkol alım miktarınızı azaltmalısınız.Yaşamınızda stres faktörünü mümkün olduğunca geri planda bırakın.Evde tansiyonnızı belirli aralıklarla kontrol edin.Folik asit tüketiminizi artırın.Kaliteli uyku uyuyun.Vitamin(C, D) tüketimine ekstra özen gösterin.Yapılan rejimler, değişen hayat seçimina ek olarak, doktorunuz kan basıncını indirgemek için ilaç önerisinde bulunabilir. Doktorunuzun önerdiği ilaç, tansiyon ölçümlerinize ve mevcud diğer tıbbi problemlerınıza nazaran şekillenmektedir. Kişiselleştirilmiş bir tedavi planı uygulanması için doktorunuza başvurun.
YÜKSEK TANSİYONU NE DÜŞÜRÜR?
Yüksek tansiyonu düşürmek adına evde bazı yöntemler uygulanabilir, bazı besinler tüketilebilir:Başınızı soğuk su ile yıkamanız yüksek tansiyonunuzu düşürmek için doğru bir adım olacaktır. Çünkü soğuk su sinirlerinizi uyardığı için tansiyonunuzun düşmesine ön ayak olacaktır.Kekik tüketimi ya da kekik suyu kaynatılması, düşürmekte yararlı olacaktır.Yoğurt yada ayran tüketebilirsiniz.Limon tüketimi doğru bir tercih olacaktır. Çünkü limon suyu damarların tıkanmasına yol açan bazı maddeleri vücudumuzdan temizleme görevini üstleniyor. Her sabah bir bardak suya yarım limon sıkarak sizde bu maddelerin vücudunuzdan uzaklaştırılmasını sağlayabilirsiniz.Sarımsaklı ürünler tercih edebilirsiniz. Sarımsak tansiyonunuzun düşmesini hızlı bir şekilde elde edecektir. Her gün 1-2 diş sarımsak tüketimine özen gösterin.Pancar suyu içeriğindeki nitrat yardımıyla kanın damarlardan rahat rahat geçmesini sağladığı için etkili bir tansiyon düşürücüdür.Muz ihtiva ettiği varlıklı potasyumlu içeriği ile kan akışınızı hızlandırır ve tansiyonunuzun düşmesini sağlar. Ek olarak damarlarda tıkanıklık yaratabilecek maddelerin birikmesini önlemede birebirdir.Kudret narı çoğu hastalığa şifalı geldiği benzer biçimde yükselen tansiyonunuzu düşürmek için doğru bir çözüm olacaktır.Tuz tüketimini indirgemeniz hipertansiyon için çok mühimdir.Kuşburnu çayı ile tansiyonunuzu düzene sokma yoluna gidebilirsiniz.Doğal ki evde yapacağınız yöntemler, tüketeceğiniz besinler tedavi amaçlı değildir. Bir tek sizin o anda rahatlamanızı sağlamak için uygulanır. Anı kurtarmak adına faydalı bilgiler içerir, fakat sizin tansiyonunuzun kontrolsüz çıktığı noktada bir uzman ile görüşüp, bir ilaca başlayarak tedavi planınızı şekillendirmeniz gerekebilir.Ek olarak yüksek tansiyon kalbi yorup, organlara zarar vermektedir. Sinsi bir hastalık olduğunda dolayı sessiz ilerleyebilir. Eğer erken teşhis ile hastalık anlaşılmadıysa vücutta çok çeşitli hasarlar bırakmış olabilir.Hipertansiyonda erken tedavi yaşam kurtarmış olur. O yüzden kendinizde hipertansiyon problemi olduğu kanaatindeyseniz, en yakın sağlık müesseseunda lüzumlu tetkikleri yapmış oldurmanız oldukça önemlidir.
YÜKSEK TANSİYON TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?
Hipertansiyonun en etkin tedavi yöntemi, problemi ortadan kaldırmak olacaktır. O yüzden hastada mevcut başka bir hastalık var ise ilk etapta onun tedavisiyle işe başlanılır. Belli süreli yapılacak rejim girişimleri yerine yaşam felsefesi haline gelmiş bir beslenme düzeni oturtmak tedavinin süregelmesi açısından daha iyi olacaktır. Beyaz un yerine, tam tahıllı un seçmek, tansiyonunuzu stabil tutmak için doğru bir adım olacaktır. Ya da tertipli egzersiz yapmakta kan basıncını dengeleme noktasında işe yarayacaktır. Tüm bunların kafi gelmediği noktada doktorunuzun önereceği yüksek tansiyon ilaçları da kurtarıcı olabilir. Farklı sebeplerle ortaya çıktığı şeklinde kontrol altında tutmak için de biroldukça tedavi yöntemi mevcuttur.Bunlardan hangisinin ya da hangilerinin sizin durumunuz için daha etkin olacağını, doktorunuz, yaptığı değerlendirmeler sonucunda karar verecektir.Doktorunuzun şekillendirdiği tedavi planıyla daha sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.